Description Jarka
Moje postrehy a dojmy z observácii v Španielsku
Celých 5 dní v druhom októbrovom týždni minulého roka som strávila na partnerskej škole v španielskej Andalúzii , v meste Almunécar, ktorá vzdeláva žiakov druhého stupňa. Išlo o mobilitu v rámci programu Erasmus+.
Pracovný pobyt začal prehliadkou priestorov školy pod dohľadom samotného pána riaditeľa. Bola možnosť porovnať materiálno – technické vybavenie obidvoch škôl. Španieli majú staršiu budovu, úzke chodby, ale i podstatne menej žiakov. Zato výhľad z okien plný pozitívnej energie – rovno na more. Počas pobytu som bola prítomná na hodinách angličtiny, matematiky, biológie a chémie, ako i na pracovnom workshope, kde sme vytvárali dekoračné srdiečka z drôtu. Úvod workshopu však patril prezentácii o najstaršom slovenskom remesle – drotárstve. Počas celého vyučovacieho procesu vládla dobrá priateľská atmosféra. Ani jeden žiak nemal v ruke mobil. Panuje tu striktný zákaz používania mobilov a to sa aj dodržiava. Nie celá škola je digitalizovaná, používa sa i klasická tabuľa s kriedou. Táto škola sa zapája i do inkluzívneho vzdelávania. Mňa ako špec.pedagóga tiež zaujímali ich podmienky a možnosti, organizácia práce, fungovanie podporného tímu. Na škole vzdelávajú štyroch žiakov, ktorí navštevujú výuku v klasickej triede so svojimi rovesníkmi. Ich práca sa polročne prehodnocuje a ak učivo nezvládajú, odchádzajú do špecializovaného zariadenia pre prislúchajúci handycap. Jedno odpoludnie na škole bolo zvlášť špecifické. Zástupcovia rodičov nám pripravili ochutnávku ich typických špecialít. Na stole nechýbala tortilla, šunka, rôzne druhy syrov, ovocie, zelenina ako i čerstvá šťava s pomarančov. K nezabudnuteľným zážitkom patrí i edukačný výlet do Granady s komplexom palácov v arabskom štýle – Alhambra. I v tomto prípade platí staré príslovie: „Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.“
ENGLISH:
The second week of October last year I spent five days at a partner school in Andalusia, Spain, in the town of Almunécar, which educates secondary school students. It was a mobility stay within the Erasmus+ program.
The working stay began with a tour of the school area under the supervision of the principal himself. There was an opportunity to compare the material and technical equipment of both schools. The Spanish teachers work in an older building with narrow corridors, but they also work with significantly fewer students. On the other hand, the view from the windows is full of positive energy – directly onto the sea. During my stay, I did jobshadowing at English, Maths, Biology and Chemistry classes, as well as I take part in a workshop where we created decorative wire hearts. The introduction to the workshop, however, was dedicated to a presentation about the oldest Slovak craft – wire art. A good, friendly atmosphere prevailed throughout the entire teaching process. Not a single student had a cell phone in her/his hand. There is a strict ban on the usage of cell phones here and it is respected by all the students. Not the entire school is digitalized; the classic blackboard with chalks is also used. This school is also involved in inclusive education. As a special needs teacher, I was also interested in their conditions and possibilities, work organization, and the functioning of the support team. The school educates four students who attend classes in a regular classroom with their peers. Their work is reviewed every six months and if they do not master the curriculum, they leave for a specialized facility related to their handicap. One afternoon at the school was particularly specific. Parents representatives prepared a snack of their typical specialties for us. The snack included tortilla, ham, various types of cheese, fruits, vegetables, as well as fresh orange juice. An unforgettable experience was also a trip to Granada with the complex of palaces in the Arab style – Alhambra. In this case, the old proverb applies: "It is better to see once than to hear about it hundred times."