Ƶ

Skip to main content
European School Education Platform
ELF Erasmus+ project
TwinSpace | TwinSpace

ELF book - Educated Ƶers for the Future

Faqet

Description Aďka

Created by Jolana MADIGÁROVÁ KUBIŠOVÁ
Last updated by Jolana MADIGÁROVÁ KUBIŠOVÁ 2 months 2 weeks ago

V druhom októbrovom týždni minulého roka (2024) som mala príležitosť stráviť celý týždeň na partnerskej škole IES Villanueva del Mar v španielskej Andalúzii, v meste La Herradura. Tento týždeň bol realizovaný v rámci mobility programu Erasmus+.

Začiatok programu sa niesol prehliadkou celej školy, počas ktorej som mala možnosť spoznať jej priestory a vyučovacie zázemie. Prehliadkou nás sprevádzal samotný riaditeľ školy. Hoci budova školy bola staršia, mala veselú atmosféru s limetkovo-zelenými stenami a fialovými dverami, čo vytváralo príjemné prostredie pre žiakov.

Počas mobility som sa zúčastnila hodín angličtiny, matematiky, biológie a chémie, kde učitelia pracovali v tandeme, čo umožnilo efektívnejšie riadenie hodiny. Zaujalo ma, ako škola podporuje čitateľskú gramotnosť – na každej hodine venovali prvých 10 minút čítaniu. Tento prístup poskytol učiteľom čas na prípravu elektronických učebníc alebo zapísanie absencie žiakov. Všimla som si, aký veľký dôraz sa v španielskej škole kladie na rozvoj čítania a jazykových schopností.

Každá vyučovacia hodina trvala 60 minút, po ktorej nasledoval krátky presun na ďalšiu hodinu, počas ktorého znela hudba, čo dodávalo školskému prostrediu ešte príjemnejšiu a živšiu atmosféru. Prestávka desayuno (30 minút) znamenala, že sa všetci žiaci zhromaždili na ihrisku vedľa školy. Bol to čas na oddych, ale aj na neformálnu interakciu, ktorá prispievala k vytváraniu silnej komunity v škole.

Ako účastníčka mobility som mala možnosť viesť workshop drôtovania, v rámci ktorého sme šírili slovenské kultúrne dedičstvo prostredníctvom tohto tradičného remesla. Účastníci workshopu, žiaci a učitelia zo Španielska, mali možnosť sa dozvedieť viac o drôtovaní prostredníctvom prezentácie a vyskúšať si aj samotné drôtovanie, čím získali nové zručnosti a zážitky.

Zástupcovia rodičov nám pripravili ochutnávku typických špecialít, ako bola tortilla de patatas, výborné domáce mango, rôzne druhy syrov, šuniek a čerstvú pomarančovú šťavu. My sme tiež pripravili pre španielskych učiteľov raňajky typické pre Slovensko, čím sme mali príležitosť predstaviť našu kultúru a pohostinnosť prostredníctvom tradičných jedál.

Počas mojej skúsenosti s jobshadowing na španielskej škole som mala príležitosť pozorovať a zúčastniť sa rôznych aktivít, ktoré prispeli k rozvoju mojich jazykových zručností, interkultúrnych kompetencií a osobnostného rastu. Pre učiteľov a študentov je Erasmus+ skvelým nástrojom na zlepšenie vzdelávacích zručností, získanie nových skúseností, spoznávanie iných kultúr a budovanie medzinárodných kontaktov. Pre mňa ako učiteľku biológie mal tento program ešte ďalší význam, pretože to bol nezabudnuteľný zážitok obdivovať nádhernú prírodu Andalúzie, ktorá ma obklopovala na každom kroku. 

 

koláž s fotkami Andalúzia

 

Postup drôtovania srdiečka:

od používateľa Andrea Krenželáková

od používateľa Andrea Krenželáková

 

EN: 

During the second week of October last 2024, I had the opportunity to spend a whole week at the partner school IES Villanueva del Mar in Andalusia, Spain, in the town of La Herradura. This week was carried out as part of an Erasmus+ mobility program.

The program began with a tour of the entire school, during which I had the opportunity to get to know its premises and teaching facilities. The school Principal himself led us on the tour. Although the school building was older, it had a cheerful atmosphere with lime-green walls and purple doors, which created a pleasant environment for the students.

During the mobility, I attended English, Mathematics, Biology, and Chemistry classes, where teachers worked in tandem, which allowed them a more effective classroom management. I was impressed by the way school supports reading skills – every lesson dedicated the first 10 minutes to reading. This approach gave teachers time to prepare electronic textbooks or record missing students. I noticed how much emphasis is placed on the development of reading and language skills in Spanish schools.

Each lesson lasted 60 minutes, followed by a short transfer to the next lesson, during which music played, adding an even more pleasant and lively atmosphere to the school environment. The desayuno break (30 minutes) meant that all the students gathered on the playground next to the school. It’s time for rest, but also for informal interaction, which contributed to building a strong community within the school.

As a participant in the jobshadowing, I had the opportunity to lead a wire-wrapping workshop, during which we spread Slovak cultural heritage through this traditional craft. Workshop participants, students and teachers from Spain, could learn more about wire-wrapping through a presentation and also try wire-wrapping themselves, gaining new skills and experiences.

Parents' representatives prepared a tasting of typical specialties for us, such as tortilla de patatas, excellent homemade mango, various types of cheese, Spanish ham, and fresh orange juice. We also prepared a breakfast of Slovakia for the Spanish teachers, which gave us the opportunity to introduce our culture and hospitality through traditional dishes. Spanish teachers enjoyed their time of tasting.

During my jobshadowing experience at the Spanish school, I could observe and participate in various activities that contributed to the development of my language skills, intercultural competencies and personal growth. For teachers and students, Erasmus+ is a great tool for improving educational skills, gaining new experiences, getting to know other cultures and building international contacts. For me as a Biology teacher, this program had even greater significance, because it was an unforgettable experience to admire the beautiful nature of Andalusia, which surrounded me at every turn.